Krakau Guide

Przewodnik Kraków

Szlak Jana Pawla II

Kraków zwany jest w świecie miastem, które wydało papieża. Można by się odważyć na stwierdzenie, iż każdy kamień, każdy zaułek przypomina nam o Karolu Wojtyle. Żyjąc tu przez kilkadziesiąt lat przechadzał się tymi uliczkami, którymi my spacerujemy dzisiaj. O tym, jak ważny był dla Krakowian, przypominają nam liczne płyty, tablice i pomniki. Tych ostatnich jest w Krakowie kilkanaście.

Jest w Krakowie sporo miejsc związanych ściśle z tym Wielkim Polakiem, których nie sposób nie odwiedzić zwiedzając to królewskie miasto. Część z nich, jak chociażby dom na ul. Tynieckiej, do którego Karol Wojtyła wprowadził się z ojcem po przyjeździe do Krakowa czy Zakrzówek, gdzie pracował jako pracownik fizyczny przy wydobyciu wapienia to miejsca związane z jego studiami. Potem przyszedł czas seminarium: Katedra Wawelska, Pałac arcybiskupów Krakowskich, w którym mieszkał później już jako biskup. To również w kaplicy Pałacu został namaszczony na kapłana. Tu też spotykał się z młodzieżą, pozdrawiając ją z „papieskiego okna” za każdym razem, gdy był w Krakowie. Nie sposób zapomnieć tych magicznych chwil spędzonych na czuwaniu przed oknem, i momentów, gdy Ojciec Święty zostawał z młodzieżą mimo napiętego grafiku do późnych godzin wieczornych. To chyba poprzez swoje poczucie humoru i liczne kontakty z młodymi jeszcze gdy był w Krakowie cieszył się tak wielką sympatią i popularnością. Gdy odszedł do wieczności, młodzi nadal czuwali pod oknem, a teren dookoła niego zamienił się w dywan utkany świeczkami i zniczami. I tak jest do dziś, w każdą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz w dzień jego urodzin i śmierci.

Wiele jest miejsc w Krakowie, gdzie pamięć o Janie Paweł II jest żywa, choćby Kościół oo. Franciszkanów, oo. Dominikanów, Kolegiata św. Anny i św. Floriana, Skałka, Krakowskie Błonia…

W czasie naszego spaceru Szlakiem Jana Pawła II te, jak i inne miejsca z pewnością odwiedzimy, miejsca, które zapisały sie na zawsze w sercyu papieża.